poniedziałek, 19 grudnia 2011

Rok 2011 według Angeliny

Niewiele się tu ostatnio dzieje, można rzec – newsowa pustynia. Wielorakie przyczyny, liczne obowiązki. Życie. Pokuszę się teraz o zaprezentowanie w pigułce najistotniejszych wydarzeń w życiu Angie i Brada (nie sposób go pominąć) z ostatnich 12 miesięcy. Uroczyste gale, z czerwonym dywanem pod stopami, na przemian z podróżami Ambasadorki Dobrej Woli UNHCR. W mijającym roku znacznie bardziej skupiała się na pracy społecznej, karierę aktorską odkładając na drugi plan. Istotne były wizyty w obozach dla uchodźców, rozmowy z ofiarami wojen lub udział w ‘spotkaniach na szczycie’, podczas których apelowała o pomoc potrzebującym. Jednak ukoronowaniem była premiera jej debiutu reżyserskiego, który tworzyła z niezwykłym zaangażowaniem. Zapraszam:

Grudzień
AMERYKAŃSKIE PREMIERY "IN THE LAND OF THE BLOOD AND HOONEY"
8 XII w Los Angeles.
Do Hollywood’s Arclight Theatre przybyła grupa aktorów, w składzie: Zana Marjanović, Goran Kostnic, Vanessa Glodjo i Rade Šerbedžija, by u boku swojej reżyserki świętować premierę ‘dziecka’ Angeliny, któremu pomogli przyjść na świat. Wszak bez ich udziału produkcja nie powstałaby.
Angie niesamowicie sobie ceni znajomość oraz możliwość współpracy z tymi ludźmi, co od wielu miesięcy podkreśla przy każdej nadarzającej się okazji. W wywiadach, których udzieliła sporo (chociażby na kalifornijskiej premierze, co widać na zdjęciach), poza opowieściami o pracy nad „In the Land of Blood and Honey”, zachwyca się nadzwyczajnym talentem swoich bałkańskich przyjaciół, dodając, że w całej swojej karierze aktorskiej nie pracowała z tak zdyscyplinowanymi i utalentowanymi artystami.







































































































Ponadto była to wybitnie rodzinna uroczystość. Do Nowego Jorku przybyli państwo Pitt, natomiast w słonecznej Kalifornii towarzyszył jej brat James Haven ze swoją partnerką Ashley Reign oraz, co wywołuje ciepły uśmiech na twarzy, Jon Voight – ojciec Angeliny, z którym przez wiele lat nie utrzymywała kontaktu.

Chyba są na dobrej drodze do odbudowania więzi rodzinnej, doszło nawet do uścisku, co świadczy o niezwykłym postępie. Nie sądzę, by był to chwyt medialny, służący wyłącznie promocji filmu. Wolę nie myśleć, by była zdolna do takiego wyrachowania. Przez długi czas nie mogła się zdobyć na zwykłą rozmowę telefoniczną, nie wspominając o spotkaniu. A teraz zaprasza ojca na premierę swojego filmu, uśmiecha się do niego – symbolicznie wyciąga rękę na zgodę.


5 XII w Nowym Jorku.
Na gali pojawili się rodzice Brada, Jane i William Pittowie.
































































































































9 listopada
PREMIERA "MONNEYBALL" W TOKIO
Wywiało ich aż do Japonii ;).

























Październik
LIBIJSKA WYPRAWA
11X Angelina przybyła do Libii. Jej wizyta miała zwrócić uwagę na los zagranicznych imigrantów i Libijczyków zmuszonych do opuszczenia miejsc zamieszkania z powodu walk. Angie zatrzymała się w Misracie, mieście zajętym przez powstańców po kilku tygodniach ciężkich walk. W wywiadzie powiedziała: To niezwykłe jak wielu ludzi uczestniczyło w osiągnięciu obecnego stanu rzeczy i są teraz aktywni, nawet w armii. A tuż przed rewolucją byli emerytami, prowadzili restauracje albo sprzedawali ubranka dla dzieci – i wszyscy rzucili pracę i teraz pracują na rzecz kraju. Stracili członków rodziny, sami zostali ranni, a mimo to dalej walczą o coś, w co wierzą, o przyszłość kraju dla swoich dzieci. To bardzo poruszające.
Angelina przyznała, że rozmawiała z przedstawicielami rządu tymczasowego: Ten kraj przeżywa wiele trudności. Jest w fazie transformacji na wielu poziomach. Nie chodzi tylko o konieczność zapewnienia żywności, warunków sanitarnych i przyjęcie nowych praw. Wszystko to musi być rozwiązane równocześnie.


SZWAJCARIA - UHONOROWANIE ANGELINY I JEJ APEL ODNOŚNIE ROGU AFRYKI
4X podczas konferencji w Genewie Angelina Jolie zaapelowała o skuteczną pomoc ofiarom klęski głodu w krajach Rogu Afryki:
750 tysiącom ludzi z Rogu Afryki grozi w ciągu najbliższych czterech miesięcy śmierć i musimy im pomóc. Ten głód nazywany jest największym kryzysem humanitarnym całego pokolenia. Praca, którą wykonujemy musi być znacznie większa, by odpowiedzieć na potrzeby tych osób. Nasza odpowiedź na głód i niedożywienie będzie definiować pracę rządów oraz międzynarodowych organizacji pozarządowych i humanitarnych, pracujących w Rogu Afryki. Od tego będzie w dużej mierze zależeć, czy ogromna liczba ludzi umrze, czy też nie.
Brad Pitt i Angelina Jolie przeznaczyli w tym miesiącu 340 tysięcy dolarów na pomoc głodującym Somalijczykom. Pieniądze powędrowały na konto organizacji Humanitarian Initiative Just Relief Aid, która opiekuje się kobietami wysiedlonymi z ogarniętej wojną Somalii. Darowizna pozwoli na rozbudowę obozu Badbaado w Mogadiszu, który przyjmuje codziennie około 300 kobiet i dzieci.

3X Angelina pojawiła się w Genewie na gali wręczenia dorocznej Nagrody Nansena. W tym roku otrzymała ją organizacja Society for Humanitarian Solidarity (SHS) z Jemenu. Nagroda Nansena przyznawana jest osobom lub organizacjom w uznaniu za ich zasługi na rzecz uchodźców. Podczas gali doceniono też 10 lat pracy Angeliny dla UNHCR.


9 września
PREMIERA "MONEYBALL" W TORONTO
W kanadyjskim mieście odbywał się akurat Festiwal Filmowy. Imprezę wykorzystano do promocji najnowszego filmu w dorobku Brada, w którym aktor zagrał z główną rolę.
























Sierpień
WIZYTY W CHORWACJI I SZKOCJI
21 VIII Angie odwiedziła z rodziną szkocki oddział HALO Trust – organizacji, która zajmuje się rozbrajaniem pól minowych.
Guy Willoughbyn (założyciel HALO Trust) oświadczył, że w ostatnich latach Fundacja Jolie-Pitt przekazała na tę organizację „setki tysięcy” funtów.


19 VIII Angelina przybyła do Chorwacji. Na Wyspach Briońskich w teatrze Ulysses obejrzała spektakl „Król Lir” wyprodukowany przez aktora Rade Serbedzija, który zagrał w jej debiucie reżyserskim.

Angelina spotkała się też z prezydentem Chorwacji, Ivo Josipovicem. Rozmawiali m.in. na temat min przeciwpiechotnych, które wciąż znajdują się na niektórych chorwackich wyspach. Angelina zadeklarowała, że jest gotowa wesprzeć projekt rozminowywania kraju.



30 lipca
17 FESTIWAL FILMOWY W SARAJEWIE
Angelina wraz z Bradem pojawili się w stolicy Bośni i Hercegowiny. Podczas oficjalnej gali dyrektor festiwalu, Mirsad Purivatra wręczył aktorce Honorowe Serce Sarajewa. Jury przyznało gwieździe tę nagrodę w kształcie serca za ‘aktywne zaangażowanie w problemy świata’. Przy okazji docenili również reżyserski debiut Angeliny „In the Land of Blood and Honey”. Wszak historia opowiedziana w filmie dotyczy krajów byłej Jugosławii, aktorzy który w nim wystąpili również stamtąd pochodzą. Ponadto produkcja była częściowo nagrywana w tamtejszych rejonach.









































Czerwiec
TURCJA I LAMPEDUSA – OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA UCHODŹCY
Odwiedzając obozy dla uchodźców, Angelina w ten sposób włączyła się w obchodzony 20 czerwca na całym świecie Międzynarodowy Dzień Uchodźcy.
W niedzielę, 19 VI Angelina odwiedziła włoską wyspę Lampedusa, na którą w ostatnich miesiącach przypłynęło z krajów Afryki Północnej, głównie z Tunezji i Libii, ponad 40 tysięcy uchodźców.
Angie złożyła wizytę w ośrodku dla uchodźców i solidaryzując się z nimi, pozostawiła swoje odciski palców w kartotece, tak jak to robią wszyscy identyfikowani migranci.























Wizyta Angeliny Jolie miała przypomnieć światu o smutnym losie uchodźców. W ciągu ostatnich 20 lat na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 16 tys. imigrantów. Blisko 1000 ludzi utonęło tylko w tym roku, od kiedy rozpoczęły się protesty i rewolucje w krajach arabskich. Według Fortress Europe (Twierdza Europa) - obserwatorium internetowego zajmującego się ofiarami migracji - od 1988 roku, media europejskie doliczyły się 12.959 osób zmarłych na morzu. 4.255 osób zaginęło bez śladu - ich ciała nie zostały nigdy odnalezione.
Razem z Angeliną na Lampedusę przyleciał wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres, który przybył z Tunezji, gdzie na granicy z Libią odwiedził ludzi, którzy uciekli z własnego kraju przed wojną domową i bombardowaniami. Oboje wzięli udział w ceremonii przed pomnikiem upamiętniającym imigrantów, którzy zginęli podczas próby przedostania się do Europy przez Morze Śródziemne.

Uroczystość odbyła się w związku z przypadającym w poniedziałek Światowym Dniem Uchodźcy. Przemówienie Angeliny zaczęło się w okolicach 9:45. Aktorka z uznaniem wypowiedziała się o Włoszech, które przyjmowały uchodźców w ostatnich miesiącach, gdy wybuchła rewolucja w Tunezji i wojna w Libii oraz o gościnności i otwartości mieszkańców Lampedusy:











To zaszczyt dla mnie, że jestem na tej przepięknej wyspie. Jestem tu po raz pierwszy i mam nadzieję, że powrócę. Nie wyobrażacie sobie, jak wiele uczyniliście w tym roku dla wszystkich tych, którzy rozpaczliwie szukają pomocy. Patrząc na to cudne morze, odczuwam głęboki ból na myśl, ile ludzi narażało własne życie i życie swoich dzieci. Widzę tu całe rodziny i myślę, jakie straszne musiało być życie tych ludzi w ich ojczyznach, skoro zdecydowali się wyruszyć w morze tymi wrakami, ryzykując śmierć z głodu, pragnienia lub z powodu utonięcia. Myślę o tym, ile znaczyło dla nich to, że ich przyjęliście.

Poproszona o ocenę polityki imigracyjnej Unii Europejskiej powiedziała: Jestem Amerykanką, pochodzę z kraju, który wyciągnął korzyści z imigracji, a zatem nie mogę mówić Europie, co ma robić. Ale mogę powiedzieć, że jestem wdzięczna Włochom i mieszkańcom Lampedusy za to, że zachowali otwarte granice.
- Na świecie potrzeba więcej tolerancji - zakończyła aktorka przed powrotem na Maltę, gdzie towarzyszyła Bradowi na planie filmowym „Word War Z”.

Gutteres podziękował włoskiej Gwardii Finansowej i straży przybrzeżnej za niesienie na morzu pomocy uchodźcom zmierzającym ku włoskim wybrzeżom. Przypomniał, że wszystkie kraje mają obowiązek "ludzkiego traktowania" i pomocy imigrantom.














17 VI Angie przyleciała do Turcji, by spotkać się z uciekinierami z Syrii, którzy od kilku tygodni opuszczali swoje domy w obawie przed krwawo tłumionymi przez siły porządkowe protestami opozycji.












Odwiedziła obóz dla uchodźców w tureckim Jajladagi nieopodal granicy z Syrią, gdzie poświęciła 2 godziny na rozmowy z jego mieszkańcami, przywiozła dla dzieci paczki z zabawkami i słodyczami.























Angelina podziękowała Turcji za dobrze przyjęcie syryjskich uchodźców - Turecki rząd i Czerwony Półksiężyc wykazały się nadzwyczajną hojnością. Wszystko, co zrobili, było świetnie zorganizowane. Jesteśmy wdzięczni, że władze Turcji zadeklarowały, że nikogo nie będą siłą zawracać do Syrii, ale utrzymają otwarte granice. W ten sposób ratują życie i czynią lepszym życie tych dzieci i ich rodzin. Jesteśmy im za to ogromnie wdzięczni - oświadczyła aktorka.

Szacuje się, że od początku konfliktu w Syrii do Turcji uciekło około 10 tysięcy osób. Kolejnych 10 tysięcy koczuje przy granicy po stronie syryjskiej, czekając na rozwój wypadków. Obóz w Jajladagi jest jednym z pięciu namiotowych miasteczek, założonych w tym kraju przez Czerwony Półksiężyc (część Międzynarodowego Czerwonego Krzyża).















Maj
AMERYKAŃSKIE PREMIERY
Europejska premiera swoją drogą, jednak Amerykanie muszą mieć własną na ojczystej ziemi ;). Toteż pod koniec miesiąca produkcje prezentowane w Cannes promowano w Los Angeles.

„Drzewo życia” - 24 V





































"Kung Fu Panda 2" - 22 V





























































FESTIWAL FILMOWY W CANNES
„Drzewo życia” z udziałem Brada zaprezentowano 16 V. Tegoroczny festiwal był szczególnie ważny oraz pamiętny dla Pitta, gdyż wspomniana produkcja otrzymała Złotą Palmę, najwyższą nagrodę filmową przyznawaną w Cannes.




































W BAZIE WOJSKOWEJ W NIEMCZECH
W przerwie pomiędzy francuskimi premierami, Angie wyskoczyła do sąsiedniego kraju. 13 V przyleciała do Ramstein Air Base w zachodnich Niemczech. Jest to największa amerykańska baza lotnicza w Europie. Angelina spotkała się z rannymi żołnierzami, którzy walczyli w Iraku i Afganistanie.




























Premiera „Kung Fu Pandy 2” odbyła się 12 V.



























































Kwiecień
TUNEZJA - APEL O POMOC LIBIJSKIM UCHODŹCOM
Na początku kwietnia Angelina przyleciała na kilka dni do Tunezji.
5 IV odwiedziła somalijskich oraz libijskich uchodźców w obozie Shousha w Ras Djir, mieszczącym się osiem kilometrów od granicy tunezyjsko-libijskiej. W obozie koczuje 440 tysięcy ludzi, którzy przekroczyli granicę w poszukiwaniu schronienia. Codziennie ok. 2 tysięcy Libijczyków ucieka do Tunezji przed przemocą zadawaną w ojczyźnie. Aktorka zobaczyła, w jakich warunkach przebywają uciekający z ogarniętych rewolucją krajów. W swoich wypowiedziach podkreślała, że władze społeczności międzynarodowej powinny wziąć odpowiedzialność za ich los. Czekają tutaj, wraz z małymi dziećmi, niepewni jutra - mówiła Jolie. Nie mogą wrócić do swoich domów, nie mogą zaplanować swojej przyszłości. To zamknięte koło bezradności musi wreszcie zostać przerwane. Fundacja Jolie-Pitt wsparła ewakuację, opłacając przelot samolotem dla 177 osób. Poza tym za pieniądze fundacji zakupiona została karetka, która na granicy tunezyjsko-libijskiej pomaga rannym uchodźcom.

Natomiast 6 IV Angelina spotkała się w stolicy Tunezji, Tunisie z ministrem spraw zagranicznych Mouldim Kefim. Podziękowała mu za otwarcie granic dla uchodźców z Libii i okazanie im pomocy.
Zaapelowała też do społeczności międzynarodowej o dalsze wsparcie finansowe, które pozwoli na niesienie pomocy na terenie samej Libii, zwłaszcza na dostarczenie tam jedzenia i środków medycznych - Społeczność międzynarodowa dołożyła starań, aby wesprzeć Tunezję w pomocy uchodźcom, ale ponieważ każdego dnia przybywa ich około dwa tysiące, nie możemy dopuścić, by pomoc finansowa wyczerpała się w tak istotnym momencie.


2 marca
WIZYTA W AFGANISTANIE
W czasie dwudniowej wizyty w Kabulu, stolicy Afganistanu, Angelina spotkała się między innymi z uchodźcami oraz uczennicami szkoły, która budowana jest za pieniądze aktorki. Od 2002 roku ok. 5,5 miliona afgańskich uchodźców powróciło do ojczyzny po emigracji odbytej głównie w Pakistanie i Iranie. Wielu z nich nie ma pracy ani domu. Angelina powiedziała: Trzeba skupić się na pomocy powracającym uchodźcom nie tylko poprzez zapewnienie im dachu nad głową, ale też upewnienie się, że będą mieli możliwość pracy oraz dostęp do czystej wody, szkół i opieki medycznej Angelina zwróciła też uwagę na trudną sytuację uchodźców z Libii: Jesteśmy świadkami nowego kryzysu w Afryce Północnej i wszyscy powinniśmy uszanować prawo człowieka do przemieszczania się w obliczu zagrożenia. Apeluję o zapewnienie ochrony dla cywili, aby nie stała się im krzywda. W obliczu rewolucji i nowych konfliktów czeka nas kolejna, ogromna fala uchodźców i musimy zapewnić im możliwość podróży, ewentualną ewakuację i bezpieczne schronienie. Nie chcemy wspominać tych wydarzeń mając ich krew na rękach.

16 stycznia
GALA ROZDANIA ZŁOTYCH GLOBÓW
Angelina była nominowana za rolę w „Turyście”.


Brak komentarzy: